Po co #ZNAKUJEMY?

Są dwa podstawowe powody dla których zwierzęta powinny być znakowane:

  1. W razie ucieczki, kradzieży bądź zgubienia zwierzęcia ułatwiamy mu powrót do domu,
  2. Zwiększa się odpowiedzialność ludzi, za zwierzęta, których opieki się podjęli.

To właśnie z tych powodów powinniśmy dbać o powszechność znakowania zwierząt.

Jak #ZNAKUJEMY zwierzęta?

Ważne jest łączenie 2 sposobów:

  • identyfikator,
  • czip wpisany do bazy danych.

Identyfikator

Na rynku zoologicznym istnieją tysiące wzorów identyfikatorów. Łapki, kostki, kółka, na niektórych znajdują się numery telefonów opiekunów, na innych dodatkowo można znaleźć imię psa, a nawet adres zamieszkania opiekuna. Niektóre zamawiamy już z wygrawerowanym napisem inne możemy wypisać samodzielnie. Są takie, które zawieszamy na kółku przy obroży inne możemy przyszyć.

Niektórzy opiekunowie zamiast kupować identyfikator piszą niezmywalnym markerem numer telefonu na obroży psa też jest to sposób!

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru identyfikatora?

  • trwałość napisów,
  • solidność kółka na którym wisi identyfikator.

Niektórzy od razu wymieniają małe gnące się kółka na solidniejsze, które tak łatwo nie odczepią się od obroży.

Identyfikatory wydawane są również podczas szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Na takim identyfikatorze jest adres lecznicy w której zostało wykonane szczepienie, a także numer szczepienia. Osoba, która znalazła psa może skontaktować się z lecznicą, a ta z opiekunem psa.

Również psy, które oddają honorowo krew dostają identyfikatory. Wydaje je Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia, który prowadzi akcje krwiodawstwa na terenie całego kraju. Na tym identyfikatorze znajduje się numer honorowego krwiodawcy. Znalazca psa może skontaktować się z Bankiem Krwi, a ten z kolei z opiekunem psa.

CZIP wpisany do BAZY danych

Zanim cokolwiek napiszemy o czipowaniu to chcieliśmy podkreślić, że:

Czip to tylko 10 lub 15 cyfrowy numer! Nie wpisany do bazy danych nie spełnia swojej funkcji!

A teraz wszystko po kolei.

Czip to malutki mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu wszczepiany pod skórę psa najczęściej na szyi. Na wszczepienie czipa psy reagują dokładnie tak samo, jak na zwykły zastrzyk.

Zabiegu tego dokonuje lekarz weterynarii.

Czipowanie w niektórych miastach jest finansowane przez miasto i w lecznicach które mają podpisane umowy z miastem można zrobić to za darmo.

Jeśli lecznica nie jest objęta programem bezpłatnego czipowania w swoich usługach najczęściej oferuje czipowanie za opłatą z którego możemy skorzystać.

W zależności od tego z jakim producentem lecznica podpisała umowę to do takiej bazy danych zostanie wpisany czip naszego psa.

Jednak!

Należy o to dopytać lekarza weterynarii.

Jeśli lekarz podpisze umowę z lokalną bazą danych, która ma mały zasięg należy zastanowić się nad wpisaniem numeru czipa do większej bazy.

Czip odczytuje się specjalnym CZYTNIKIEM. Czytnik czipów posiadają lekarze weterynarii, schroniska dla zwierząt, a także niektóre jednostki Straży Miejskiej.

Pamiętaj!

Czip musi być wpisany do bazy danych!
A dane w bazie muszą być AKTUALNE!

Bazy danych

Na rynku Polskim jest kilkanaście baz danych, które oferują swoje usługi.

My omówimy 3 z nich ponieważ z naszych obserwacji i przejrzanych statystyk wynika, że są najbardziej znaczące na rynku Polskim.

Ponadto dwie z nich współpracują z europejską bazą danych EURO PET NET, która z powodzeniem współpracuje z wieloma krajami w Europie i umożliwia odnalezienie zwierzęcia nawet poza granicami naszego kraju.

Safe Animal

Rejestracja użytkownika w tej bazie kosztuje 40 zł.

Safe Animal należy do EURO PET NET.

ANIMALID

Rejestracja jednego zwierzęcia kosztuje w tej bazie 39 zł.

Jest to baza danych, która połączyła swoje siły z Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.

ANIMALID współpracuje z EURO PET NET.

CBDZOE

Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie

Rejestracja użytkownika w tej bazie kosztuje 30 zł.

Baza ta nie współpracuje z EURO PET NET.

Znakowanie w SCHRONISKACH

Większość schronisk dla zwierząt w Polsce czipuje i wpisuje do baz danych wszystkie psy, które do nich trafiają i które opuszczają schronisko. Opiekun powinien być o tym poinformowany w trakcie odbioru lub adopcji zwierzęcia.

Znakowanie w HODOWLACH

Ważną kwestią jest również czipowanie zwierząt kupionych z hodowli. Niektóre związki hodowców psów rasowych mają obowiązek znakowania zwierząt za pomocą czipa. Jednak często zdarza się tak, że choć pies jest zaczipowany, jego czip nie jest wpisany do żadnej bazy danych. W takim wypadku polecamy zarejestrowanie zwierzęcia w bazie danych na własną rękę.

Jeśli kochamy to jesteśmy odpowiedzialni, jeśli jesteśmy odpowiedzialni to #ZNAKUJEMY!

Leave a Reply

Your email address will not be published.