To nie takie proste. Niektórzy są gotowi żeby przyjąć jakąś wiedzę,

bo częściowo już się z nią spotkali i jest ona dla nich z jakiś przyczyn istotna.

Inni potrzebują więcej czasu, albo jakiegoś niekonwencjonalnego bodźca żeby zmienić swój stosunek do czegoś.

Dużo ludzi mówiło nam gdy Świat z 4 powstawał, że trzeba zaczynać od dzieci, bo to one są przyszłością. Zgadzamy się z tym oczywiście. Dlatego ruszyliśmy do szkół i przedszkoli. Niestety problem polega na tym, że nie na wszystko dzieci mają wpływ. To ich rodzice decydują czy w domu jest pies i jak się nim opiekować. Odpowiedzialność jest różna w różnym wieku i nie od wieku zawsze zależy.

Więc jak to wszystko pogodzić?

Edukować wszystkich! 🙂

Na początku jednak bez względu na wiek prosimy o spojrzenie na świat z perspektywy, z perspektywy innej niż swoja, z psiej perspektywy. Budzi to wiele emocji! Zawsze! I w maluchach i w dorosłych.

Takie założenie było od początku. Pokazać świat z perspektywy, bo jeśli ktoś przez chwilę zatrzyma się i pomyśli, to mocniej poczuje, a na końcu może inaczej zareaguje. To nasze główne hasło:

MYŚL, CZUJ, REAGUJ!

Zawsze dostosowujemy to co mamy do przekazania do grupy z którą pracujemy. Z małymi dzieciakami skupiamy się na bezpiecznym kontakcie z psem, pokazujemy granice, ze starszymi rozszerzamy warsztaty o trudniejsze kwestie takie jak bezdomność zwierząt, pomoc w sytuacji gdy widzimy błąkające się zwierzę.

Naszym głównym projektem jest „Szkoła z 4”, czyli warsztaty dla podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Minister właściwy zobowiązał się do wprowadzenia wiedzy prozwierzęcej do szkół. No więc co? Postanowiliśmy mu pomóc 🙂

Nie zapominamy jednak o młodszych dzieciakach i do przedszkoli przyjeżdżamy z projektem „Przedszkolak z 4”. Do starszych natomiast docieramy na warsztatach dla opiekunów psów, czyli warsztatach pt.: „Rodzina z 4”.

Oprócz warsztatów, które prowadzimy (w ilości dużo www.facebook/swiatz4), psią perspektywą zarażamy również w trakcie konkursu „40cm ponad chodnikami”. To podczas niego kreatywna młodzież pokazuje na zdjęciach świat z widziany oczami psa. Do laureatów ruszamy z porcją wiedzy od nas.

A tak było w Topoli Królewskiej: KLIK

Anna Ciołek

Leave a Reply

Your email address will not be published.