Fajnie byłoby w skrócie, jasno i klarownie określić kim jesteśmy. Tyle, że to nie takie proste. Świat z 4 to dla każdego coś innego. I to jest chyba najfajniejsze 🙂

Naszą wizją jest EMPATYCZNE, MYŚLĄCE SPOŁECZEŃSTWO, a naszą misją EDUKACJA.

Brzmi pompatycznie i dziwnie? Pompatyczni nie jesteśmy, ale dziwni trochę tak 🙂

Zebrało się kilku dziwaków i zechciało zmienić świat…na szczęście dziwaków przybywa. Bo nie dałybyśmy rady we dwie… Monika – behawiorysta zwierzęcy, Ania – psycholog…tak było na początku. Siedziałyśmy kiedyś załamane kolejną makabryczną psią historią i ubolewałyśmy, że dużo się dzieje złego i to nie koniecznie ze złej woli ludzi tylko dlatego, że nie mają wiedzy. No i wymyśliłyśmy! Edukujmy! Ale nie pokazujmy jedynej słusznej drogi. Pokazujmy możliwości. Niech każdy zdecyduje sam.

Zajmujemy się głównie edukacją prozwierzęcą, czyli uczymy o pieskach i kotkach…eeee…nie całkiem :)…zbytnie uproszczenie…uczymy bardziej o szacunku, o tym, że każdy ma swoje granice, również zwierzęta.

O tym, że jeśli kochamy zwierzęta to chcemy je zrozumieć, a nie na siłę przytulać i głaskać.

O tym, że pies nie gryzie bez przyczyny ani ostrzeżenia, tylko my w ferworze dnia codziennego nie obserwujemy i nie zauważamy.

O tym, że i owszem! Pies ze schroniska to niesamowity pomysł! Tylko mierzmy siły na zamiary…żeby wyprowadzić zwierzę ze złego stanu psychicznego i fizycznego potrzeba nieraz dużo czasu, energii, specjalistycznej wiedzy i często również pieniędzy.

O tym, że jeśli ktoś chce wydać pieniądze na kupno psa to też ok, każdy z nas ma prawo wydawać tyle pieniędzy na swoje pasje ile mu się podoba…oby tylko przy tym nikogo nie krzywdził…właśnie kolejna kwestia!

O tym, że jeśli nie sprawdzimy dilera możemy wspierać coś czego naprawdę nie chcielibyśmy wspierać. Pseudohodowle istnieją…naprawdę.

O tym, że zakochujemy się w danej rasie i chcemy dzielić życie z przedstawicielem tej konkretnej, jedynej, niepowtarzalnej istoty, ale poczytajmy najpierw o tym jak powstała i jakie ma predyspozycje psychiczne i jakie może mieć problemy zdrowotne.

No i tych kwestii jest dużo…i na każdą z nich można spojrzeć z kilku perspektyw, dlatego właśnie Świat z 4.

Nasze główne projekty to Szkoła z 4, Przedszkolak z 4, konkurs „40cm ponad chodnikami” a poza tym…jeździmy na imprezy plenerowe, spotykamy się i kreujemy kolejne rzeczy, tworzymy grafiki, piszemy teksty, dzwonimy, nawiązujemy kontakty, składamy ulotki, robimy ciastka, doszkalamy się, jemy ciastka, przyjmujemy studentów na praktyki, szukamy wolontariuszy, piszemy projekty…no dzieje się, dzieje 🙂 Każdy w Świecie z 4 daje coś od siebie i może znaleźć swoją działkę do zagospodarowania. Ktoś nie radzi sobie z zainstalowaniem antywirusa to ktoś inny to ogarnie, ktoś nie umie rysować, ale ma pomysł, znajdzie się ktoś kto ten pomysł przeleje na kartkę. Ktoś zrobi zdjęcia, a ktoś inny wrzuci je na facebooka dołączając jakiś sprytny tekst. A wszystko w jednym celu..zmieniamy świat 🙂

Czy da się zmienić świat? Pewno nie będzie łatwo…ale my spróbujemy. Jak jest łatwo to jest nudno, a my nie lubimy się nudzić.

Zespół Fundacji Świat z 4

Leave a Reply

Your email address will not be published.